Navigace: Cestování » Průvodce » Kypr » Místa

Zajímavá místa na Kypru

Kypr má i dnes pro turisty spousty nádherných zážitků

Ostrov nabízí k návštěvě hned tři krajinné oblasti: pohoří Kyrenia(Pentadaktylos) s poloostrovem Karpasia v severní části, a horský masiv sopečného původu Troodos s nejvyšším bodem Kypru jménem Olympos (1951 m). Milovníci přírody oceňují turistické stezky v pohoří Troodos i soutěsku Akamas.

Na ostrově vládne středomořské klima. Což v praxi znamená, že tu bývají velmi horká léta a chladné, deštivé zimy.

Měli byste vidět, slyšet...

TroodosMezi nezapomenutelné zážitky patří určitě pohled návštěvníka na běžnou kyperskou, vlastně řeckou svatbu. S hostinou, které se nejčastěji zúčastňuje celá vesnice. Nechybí při ní kamerami i fotoaparáty často dokumentovaný moment s granátovým jablkem - my už víme, proč se jablko rozbíjí a pak se zpívá, tančí až do rána...

Určitě neopomeňte navštívit také některá z kyperských archeologických nalezišť, památky z dob říší Římanů, Osmanů i Křižáků. Gotické katedrály a muslimské mešity najdete zejména v turecké části Kypru. Milovníci výjimečných uměleckých a historických památek zase vyhledávají ty, které ocenilo UNESCO. Kyperské dědictví UNESCO (World Heritage UNESCO) tvoří tři památky: Páfos, kostely s nástěnnými malbami v oblasti Troodosu a Chirokoitia.

PáfosKyperská archeologická lokalita Páfos (Paphos) je na území, osídleném už od neolitu. Byla středem kultu bohyně lásky Afrodity a prehelénských božstev plodnosti. Tady stojí i vyhledávaný Afroditin chrám, postavený ve 12. století př. n. l. Mykéňany. Dalšími pozůstatky z té doby jsou vily, paláce, divadla, pevnosti a hrobky králů.

Skupina malovaných byzantských kostelů v regionu Troodos stojí za klidnou návštěvu - do Seznamu světového dědictví je zapsáno deset ze zdejších památek. Stěny kostelů, bohatě pokryté malbami, jsou připomínkou byzantského i pobyzantského umění na Kypru. Do skupiny patří jak malé, ale bohatě vyzdobené kostelíky, tak rozsáhlé kláštery.

A do třetice: Neolitické sídliště v Choirkoitii, jinak Khirokitia, které bylo obýváno od 7. do 4. tisíciletí před n. l., je jedno z nejdůležitějších prehistorických nalezišť ve východním Středomoří. Zatím byla odkryta jen část naleziště, takže místo představuje pro badatele a archeology i do budoucna množství slibné další vědecké i manuální práce.

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: ROMANTIK penzion - Budapešť
strava: Snídaně
od: 13.5. 2013
délka pobytu: 3 dny
do: 15.5. 2013
hotel: Trummer - AT6780.300.1
strava: Bez stravy
od: 16.11. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 23.11. 2013