Navigace: Cestování » Průvodce » Kypr » Místa » Nikósie

Nikósie

Hlavní město Kypru

Nikósie, zelená linieNikosie je město, ležící v nížině mezi pohořími Kyrénia a Troodos, je rozděleno na jižní, kyperskou část a severní, tureckou část. Tato skutečnost mu dává jedinečnou výsadu, je jediným územně i nábožensky rozděleným hlavním městem v Evropě. Zjednodušeně - polovina města patří tureckým Kypřanům, druhá polovina Kypřanům.

Turisté mohou v Nikósii, jejíž centrum je vybudováno na kruhovém půdorysu s velmi zachovalým hradebním systémem kolem celého města obdivovat hned tři výjimečně nádherné vstupní brány. Jmenují se Paffo, Famagusta a Cirina. Opravili je Benátčané těsně před vpádem Turků v polovině 16. století.

Jižní, kyperská část hlavního města nabídne zase typickou středomořskou atmosféru s úzkými uličkami a bohatým nočním životem.

Moc památek v Lefkósii, tedy v Nikósii nenajdete, nestačily se tu zachovat, ničila je mnohá zemětřesení, války i turecká nadvláda. Výjimkou je tzv. městský stát Ledra a město Ledros z doby antiky.

NikósieV jižní části Nikósie si ale můžete udělat příjemnou procházku vnitřním městem mezi hradbami, kde na vás čeká i řada restaurací a barů. Podle městského plánku, který dostanete v informačních centrech, pohodlně dojdete k ortodoxní katedrále Ágios Yannis (Svatého Jana). Je to místo, kde se podle tradice vysvěcují kyperští arcibiskupové. Výzdoba jeho interiéru připomíná velké vítězství kyperské církve, která se v r. 431 stala první samostatnou celonárodní církví na světě.

Věčný souboj Turků s Kypřanů připomíná mauzoleum arcibiskupa Kypriana. Připomíná i další biskupy, které Turci v roce 1821 popravili pro výstrahu ostatním, aby se neopovažovali přestupovat k Řekům.

Na své návštěvníky čeká také minaret mešity Omerye, stejně tak jako Národní archeologické muzeum. V tom jsou soustředěny všechny významné archeologické nálezy z celého Kypru. Doporučujeme při turistické návštěvě nevynechat Muzeum ikon.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do Nikósie
- zájezdy na poslední chvíli do Nikósie

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Pokoje v soukromí no-name Standard
strava: Bez stravy
od: 4.5. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 11.5. 2013
hotel: Indian Resort & Spa
strava: Polopenze
od: 28.11. 2013
délka pobytu: 17 dní
do: 14.12. 2013