Navigace: Cestování » Průvodce » Kypr » Rozdělení

Rozdělení Kypru

Rozdělený ostrov

Nejen v dávné historii, ale i v novověku bylo území Kypru místem zájmu sousedů. A za sousedy, byť za vodou, nutno považovat jak Řeky, tak jejich teritoriální a kulturní rivaly - Turky. Vztahy s Řeckem a vztahy s Tureckem jsou ústředním bodem novodobé kyperské diplomacie. Dnes jsou naštěstí stabilizované natolik, že z toho může profitovat i kyperský turismus.

Už od roku 1974 je Kypr rozdělený ostře sledovanou demarkační čarou - tzv. Zelenou neboli Attilovou linií na dvě části. Severní tureckou, tu tvoří Severokyperská turecká republika, jejíž mezinárodní uznání je mnohaletým oříškem, a jižní řeckou. Hranice vede i centrem hlavního města, turecky zvaného Lefkosia, řecky Nikósia. Demarkační čára je v terénu široká několik kilometrů, celé pásmo ohraničuje ostnatý drát...

Zelená linie

Označení Zelená linie bylo poprvé použito v roce 1964, kdy předchozí národnostní nepokoje mezi místními Řeky a Turky rozdělily město Nikósii na řeckou a tureckou část. Britské vojenské jednotky tyto části oddělily a do map zakreslily zelenou barvou, odtud tedy dodnes používaný název: Zelená linie. V roce 1974 následovala přímá turecká invaze na Kypr, tzv. Operace Attila. Potom se tedy začal častěji užívat alternativní název Attilova linie, která ustavila Zelenou linii jako linii oddělující řeckou a tureckou zónu ostrova Kypr.

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: HOTEL SOREA HUTNÍK I
strava: Polopenze
od: 21.4. 2013
délka pobytu: 4 dny
do: 24.4. 2013
hotel: J Hotel
od: 15.8. 2013
strava: Snídaně
do: 26.8. 2013
délka pobytu: 12 dní